20 юни 2024, Душкининкай, Литва: С 8:15 срещу отбора на Спешъл Олимпикс Черна гора, отборът по Спешъл Олимпикс България завоюва бронзови медали на Европейския турнир по баскетбол 5х5 за мъже, който се проведе на 17-20 юни 2024 г. в град Душкининкай, Литва.
Българският отбор се класира за почетната стълбичка, въпреки загубите срещу отборите на Спешъл Олимпикс Латвия (26:59) и Спешъл Олимпикс Кипър (20:36).
В турнира в Литва взеха участие младежките отбори мъже 5х5 на Спешъл Олимпикс Полша, България, Кипър, Туркменистан, Литва, Латвия, Естония, Черна Гора.
ОБЕДИНЕН ОТБОР НА СПЕШЪЛ ОЛИМПИКС БЪЛГАРИЯ 5х5
Моделът Unified Basketball (обединен баскетбол) на Спешъл Олимпикс създава възможност в отборите да участват атлети с интелектуални затруднения и техни партньори без такива. По този начин с приобщаването чрез спорт се постига и социално интегриране между атлети и партньори.
След изключителните успехи на обединения отбор 5х5 мъже в Европейския турнир 5х5 в Сансеполкро, Италия през 2022 (златни медали) и среброто от Световните летни игри на Спешъл Олимпикс в Берлин2023, отборът отново се представи на високо ниво.
Обединеният отбор на Спешъл Олимпикс България мъже 5х5 участва със десет играчи на турнира в Душкининкай, Литва– шестима атлети с интелектуални затруднения и четирима партньори без интелектуални затруднения.
Атлетите са Андрея Томов, Георги Бошикьов, Иво Андонов, Камен Тодоринчев, Йордан Димов и Емануил Христов.
Партньорите Иван Балабански, Методий Методиев и Владислав Вълковски са студенти в Национална спортна академия „Васил Левски“, специалност “Баскетбол” с ръководител доц. Мариана Борукова. Партньор в обединения отбор бе и Дарина Чимева, възпитаник на НСА „Васил Левски“, специалност Педагогика с нова специалност Треньор по баскетбол.
Главен треньор на отбора беше Иван Иванов, също възпитаник на НСА „Васил Левски“, специалност „Треньор по баскетбол“ и „Учител по физическо възпитание и спорт“ и магистър „Адаптирана физическа активност и спорт“. Треньор на отбора беше Ася Църова-Василева.
Ръководител на делегацията бе Виктор Фам, също възпитаник на НСА „Васил Левски“.
По време на следването си в НСА „Васил Левски“ Чимева, Иванов и Фам участваха като партньор в подготовката и участието на отбора за национални и международни състезания.
Отборът тренира в СК “Обединен спорт за всички”.
Технически делегат и спортен съветник на състезанието бе доц. Мариана Борукова, координатор на програмата по баскетбол на Спешъл Олимпикс България от 2019 г.
„Участието на отбора 5х5 мъже в този турнир показа ясно, че обединеният баскетбол в България се развива в правилната посока. Играхме в по-горна дивизия и показахме умения. За развитието на обединения баскетбол за хора с интелектуални затруднения в България имаме нужда от подкрепа от федерацията по баскетбол, както и атлети и партньори да трупат опит в участие в национални турнири“, сподели доц. Мариана Борукова след състезанието.
SPECIAL OLYMPICS STARS DAY
Състезание по индивидуални умения даде възможност на атлети и партньори от всеки отбор да покажат най-доброто в стрелба от средно разстояние, дрибъл между стойки и също за атлетите и стрелба от центъра. Атлетите Йордан Димов, Иво Андонов, Емануил Христов и партньорът Иван Балабански завоюваха четвърто място в специалната надпревара.
ПОДКРЕПА ЗА УЧАСТИЕТО
Участието на отбора на Спешъл Олимпикс България по обединен баскетбол в Европейския турнир по баскетбол 5х5 за мъже стана възможно благодарение на подкрепата на ОТП ЛИЗИНГ ЕООД, личната подкрепа на г-н Михаил Комитски и на баскетболната ни звезда Александър Везенков. Екипите на делегацията са с подкрепата на КРАСИКО СПОРТ.
ПРОГРАМА ПО БАСКЕТБОЛ НА СПЕШЪЛ ОЛИМПИКС БЪЛГАРИЯ
Програмата по баскетбол на Спешъл Олимпикс България стартира през 2005 г. с цел създаване на нови възможности за достъп до спорт на хора с интелектуални затруднения и промяна на живота им чрез баскетбола под ръководоството на проф. Росица Църова от НСА „Васил Левски“. От 2019 г национален координатор на програмата по баскетбол на Спешъл Олимпикс България е доц. Мариана Борукова, преподавател в НСА „Васил Левски“. С подкрепата на Национална спортна академия „Васил Левски“ бяха създадени условия за редовни тренировки по приобщаващ баскетбол и подготовка за състезания на обединения отбор по баскетбол. Стартира въвеждането на модела Unified Basketball. С усилията на преподаватели и студенти от катедри „Баскетбол“ и „Адаптирана физическа активност“ обединеният отбор отбеляза международни участия на ФИБА Open 2019, 2022 и 2024. Завърна се със златни медали от първия по рода си Европейски турнир по баскетбол за младежи с интелектуални затруднения, проведен в Италия през октомври 2022 г. Първото участие на български отбор с треньори доц. Мариана Борукова, Тина Димитрова и Иван Иванов в най-голямото спортно приобщаващо събитие – Световни летни игри на Спешъл Олимпикс (Берлин‘2023) се увенча със сребърни медали.
В началото на юни 2024 обединеният женски отбор завоюва злато на първия Европейски турнир по обединен баскетбол за жени, проведен в Сърбия. На 15-16 юни обединеният мъжки отбор 3х3 взе участие във FIBA Open в Швейцария.
ПАРТНЬОРСТВО С БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО БАСКЕТБОЛ
Партньорството между Спешъл Олимпикс България и българската баскетболна общност датира от 2005 г. Благодарение на партньорството на Българската федерация по баскетбол и Националната баскетболна лига, подкрепата на г-н Георги Глушков и г-жа Сара Велкова Хънт, баскетболната общност в България многократно засвидетелства съпричастие към усилията на треньори, атлети и партньори за развитието на баскетбола за всички. През май 2022 г. Спешъл Олимпикс България бе удостоена с плакет и сертификат за отличие от ФИБА Европа за постигнатите резултати.
През 2024 г., с подкрепата на Българска федерация по баскетбол, БК „Академик – Пловдив“ стартира програма за подготовка на атлети с интелектуални затруднения по баскетбол в града. Заниманията са в рамките на Програма за развитие на спорта за хора с увреждания на Министерство на младежта и спорта. Развива се и потенциала за разширяване на програмата в Пазарджик в партньорство с БК „Хебър“.
СПЕШЪЛ ОЛИМПИКС
Движението Спешъл Олиппикс е създадено през 1968 година от Юенис Кенеди Шрайвър и признато от Международния олимпийски комитет за благото на над 4 милиона хора с интелектуални затруднения и осигуряващо занимания и състезания в 32 олимпийски спорта в над 190 страни по света. Чрез спорта, Спешъл Олимпикс се стреми да създаде един по-добър общ свят, в който хората да приемат различията помежду си спокойно и отворено, без страх и предубеждения.
СПЕШЪЛ ОЛИМПИКС БЪЛГАРИЯ
Програмата на Спешъл Олимпикс в България стартира през 1994 г. и оттогава организира целогодишно спортно-състезателна дейност в различни спортове за деца и възрастни с интелектуални затруднения. В приятелска среда, те имат възможност да развиват своята физическа култура, да проявяват смелост, да изпитват радост, да създават приятелства и да споделят дарби и умения със своите семейства, другите Спешъл Олимпикс атлети и обществеността. Работейки с широк кръг от партньори – държавни институции, общини, учебни заведения, спортни организации, корпорации, медии, треньори и доброволци – Спешъл Олимпикс България търси и намира все повече пътища за признаване и приемане на хората с интелектуални затруднения.
Снимки: Спешъл Олимпикс Европа Евразия
За повече информация:
FB/SOBulgaria
За контакт с медиите:
Диана Банчева – Програмен координатор на Спешъл Олимпикс България
тел. 0885 321 361, ел. поща: diana@sreda.net